Brno - procházka historickým centrem

12.08.2015

Dnes jsme v Brně uvítaly vzácnou návštěvu z Vršova, Ivetku Pospíšilovou a Denisku Pospíšilovou. Děkujeme Mirce Hladíkové za krásný nápad oplatit jim pohostinství a péči, kterou nám na Vršově poskytují. Prošly jsme se historickým středem města. Navštívily několik kaváren a restaurací a před tropickými vedry jsme se ukryly do brněnského podzemí.

Zelný trh patří k nejstarším dochovaným náměstím v Brně. Odjakživa byl rušným místem, které žilo každodenním obchodováním. Zdejší sklepy vznikaly pod jednotlivými domy od středověku po novověk - nejvíce jich bylo vybudováno v době baroka. Sloužily zejména k uchovávání potravin, zrání piva a vína v sudech i jako úkryt v době válek. Především však byly zázemím trhoveckého života Zelného trhu, který zde přetrvává už více než 700 let. Původně nebyly sklepy vzájemně propojeny. V roce 2009 prošly sklepy komplexní stavební úpravou, která umožnila jejich novodobé využití. Tehdy byly spojeny do jednoho celku. Vznikla tak unikátní soustava historických sklepení a chodeb, která dostala název Labyrint pod Zelným trhem.

V rámci rekonstrukce Moravského náměstí v roce 2010 byla realizována i bronzová plastika znázorňující podobu města Brna těsně před jeho obléháním švédskými vojsky v roce 1645. Autoři architekti Petr Hrůša a Lukáš Pecka, Architekti Hrůša a spol. + Ateliér Brno. Odlitek zhotovila vyhlášená umělecká slévárna DSB Euro v Blansku.