Vstupní brána do CHKO - Šargoun - Inspirace

06.10.2015

Zaujal nás tento objekt v lokalitě Šargoun, který patří k areálu Domy přírody Litovelského Pomoraví. Šargoun je druhá vstupní brána do lužního lesa, který je svým rozsahem ve střední Evropě unikátní. Dům je současnou interpretací tradiční místní architektury formálně i materiálově. 
www.projektil.cz/cs/project/182-bioarea-art-and-info-point

Z autorské zprávy:

Dům má jednoduchý tvar se sedlovou střechou a dodržuje i tradiční římsy. Členění oken je záměrně velkorysé, aby se tak vyjádřila veřejná funkce objektu. Stejně jako původní hájovna má Šargoun vstupní přístavek, který odpovídá vnitřnímu uspořádání a zjemňuje měřítko domu. Hlavní hmota objektu má fasádu s hliněnou omítkou, která cituje lokální téma nepálené hlíny jako tradičního stavebního materiálu. Hliněná omítka se objevuje i uvnitř. Samotná konstrukce objektu je ale lehká, dřevěná. To odpovídá požadavku udržitelného stavění (i díky konopné tepelné izolaci), snadněji to splňuje požadavek na nízkoenergetičnost a odpovídá to i způsobu užívání (lehká konstrukce je vhodnější pro nebytové objekty s minimálním užíváním v noci, tedy s nízkým nárokem na tepelnou setrvačnost). Vstupní přístavek je naopak zvnějšku i zevnitř obložen dřevem.

Důležitou součástí návrhu je energetický koncept - kromě kvalitního zateplení objektu (převážně konopná izolace) je součástí technologie solární kolektor a krb s teplovodním výměníkem. Oba zásobují obnovitelnou energií teplovodní zásobník, který doplňuje nouzová elektrická patrona. Konstrukci budovy tvoří dřevěné rámy s dřevěným obložením nebo dřevěným pobitím s hliněnou omítkou. Budova má vlastní septik a požární nádrž.